Exact Match Anchor Text Nedir?

İlk olarak, anchor text bir bağlantıda görünür ve tıklanabilir metindir. Google’ın herhangi bir web sitesinin alaka düzeyini tanımasının en iyi yolu budur. Anchor Textler, hem kullanıcılara hem de arama motorlarına sayfanın içeriği hakkında ilgili bilgiler sunabilir.

Anchor Text, kullanılan anahtar kelime bağlantısı verilen sitedeki içerikle eşleştiğinde Exact Match Anchor Text olarak kabul edilir. Örneğin, ‘SEO stratejileri’ anahtar kelimesini yazdığınızda, SEO stratejilerinden bahseden bir sayfaya bağlantı verir.

Sitenizin sıralamasını önemli ölçüde artırabilirler, ancak size zarar da verebilirler. Bunun başlıca nedeni, Google’ın sunduğu 2012 Penguen güncellemesidir. Bu güncelleme, ‘spam’ olarak nitelendirdiği düşük kaliteli bağlantıları hedefleyerek bağlantı oluşturmanın çalışma şeklini değiştirdi. Bağlantı kurmayı biraz daha zorlaştırıyor ama imkansız değildir.

Geri bağlantılarınızın %100’ünün web sitenizle aynı bağlantı metnine sahip olmamasıdır. Nasıl ve ne zaman kullanılacağını anlamanız gerekir, böylece Google onu cezalandırmaz.

Bununla birlikte, Exact Match yalnızca bir tür bağlantı metnidir. Bu nedenle, bir cezadan kaçınmak için, web sitenizin SEO’sunu çeşitlendirmek için farklı türde bağlantı metinleri kullanabilirsiniz. Diğer bağlantı metni türleri şunları içerir:

Kısmi Eşleşme: Bu bağlantı metni, anahtar kelimenin bir varyasyonunu gösterir. Örneğin, SEO stratejileri hakkında bir web sitesine bağlanan ‘ilgili SEO stratejileri’.

Markalı: Bu bağlantı metinleri bir marka adı kullanır; örneğin, Amazon vb.

Çıplak Bağlantı: Ham bir URL kullanmak da bir bağlantı metni türü olarak kabul edilir.

Genel: Bunlar temel olarak harekete geçirici mesajlardır: burayı tıklayın, abone olun, bizimle iletişime geçin, vb.