Türk Ticaret Kanunu Web Sitesi Yaptırma Zorunluluğu Nedir? Neleri Kapsar?

Yeni Türk Ticaret Kanunu ile şirketlere web sitesi zorunluluğu 14 Şubat 2011 tarihli ve 27846 sayılı Resmi Gazete‘de yayınlandı. Yeni Türk Ticaret Kanunu‘na göre her şirket web sitesi yaptırmak zorundadır. Yeni Türk Ticaret Kanunu‘nda detaylı olarak belirtilen web sitesi yaptırma zorunluluğu şirketlerin ortaklarına ve diğer kurumlara karşı şeffaf olmayı amaçlıyor. Zorunlu web sitesi şirketlerin tüm resmi bilgilerini yayınlaması gereken bir web sitesi olacaktır.

Bu nedenle şu özellikler ön plana çıkıyor.

  • Web Sitesi zorunluluğu tüm sermaye şirketleri için geçerlidir.
  • Zorunlu kanuni web sitesi kolayca güncellenebilir olmalıdır.
  • Yeni Türk Ticaret Kanunu‘nda web sitesinde yayınlanmalı denen tüm bilgiler, raporlar (toplantı duyuruları, kararlar ve bilanço bilgileri gibi) zorunlu web sayfası içerisinde bulunmalıdır.
  • Web sitesi zorunluluğu bu bilgilere ulaşılması için konuldu. Bu amaçla web sitesi yayını kesindisiz olmalıdır. Bu sebeple bu konu ile ilgili destek alınan firmayla destek anlaşması yapılmalı hatta bu yükümlülükleri destek sağlayan firma ile paylaşılması zorunlu web sitesinin yayınlanması için gereklidir.
  • Web sitesi, ortakların uzaktan (il dışı yada ülke dışından) toplantılara katılması ve oy vermesi gibi esaslar üzerine kurulu olmalıdır. Yani görüntülü konuşma ve elektronik imzaya dayalı sistemlerin zorunlu web sitesi içerisinde olması gerekiyor.
  • Web sitesi kanununda ki değişiklikleri de ön görecek değişiklik yapılmaya uygun olmalıdır.
  • Web sitesi sadece kanuni zorunluluk olarak kullanılmayacağını da düşünülmeli. Maliyet açısından web sitesi hem kanuni şartları hem de genel web sitesi oluşturma amaçlarını kapsamalı.